Záchrana zraněných osob z jeskyně Nový Lopač

Dne 26. 11. 2016 krátce po poledni byl na krajské operační středisko nahlášen pád osob v jeskyni Lopač. Na místo události vyjížděly současně i posádky ZZS JMK, vrtulník Letecké záchranné služby a Policie ČR. Shodou okolností se v nedaleké obci Rudice právě v těchto dnech koná společný výcvik hasičů-lezců z HZS JMK ÚO Brno-město a Blansko a Speleologické záchranné služby České speleologické společnosti. Účastníci výcviku se speciálním vybavením byli tak na místě události velmi rychle.

V jeskyni Lopač, která není veřejně přístupná, byla na expedici dvanáctičlenná skupina speleologů. Při návratu na povrch se jeden ze členů expedice zřítil z kovového žebříku a při pádu strhnul dolů další tři osoby. Odhadovaná hloubka šachty je cca 30 metrů.

První osobu se na povrch zasahujícím hasičům a členům Speleologické záchranné služby podařilo vytáhnout již za třicet minut od nahlášení události. Z hloubky tak byly pomocí lezecké techniky zachráněny tři ženy a jeden muž. Zraněného muže transportoval do nemocničního zařízení vrtulník Letecké záchranné služby. Dvě ženy odvezly k dalšímu ošetření sanitní vozy. Třetí žena zůstala na místě události.

Jednotky: PS Blansko, PS Lidická, SDH Ostrov u Macochy, SDH Rudice
Text: Pavla Pražáková, tisková mluvčí HZS Jihomoravského kraje

V kategorii: 2016, Zásahy

Komentáře jsou uzavřeny.